Sázení lesů pro budoucnost 19. 10. 2019

V sobotu 19.10.2019 jsme se zúčastnili akce “Sázíme lesy pro budoucnost” pořádané Lesy ČR. A jaké to bylo? Posuďte sami

Sešli jsme se v 8:00 na Hlavním nádraží v počtu deseti pracantů (já, Kecy, Moudro, Martin, Áďa, Dája, Honzík, Netopýr, Oslík a Kýbl), koupili jsme si lístek a mohli jsme vyrazit! Trochu jsme sice zazmatkovali při hledání vlaku (zrádná výluka), ale vše dopadlo dobře a za chvíli jsme svištěli! Nedojeli jsme ale daleko, neboť kvůli již zmiňované výluce, jsme museli přestoupit na náhradní autobusouvou dopravu a poté znovu na vlak. Cestu jsme ale zvládli na jedničku až do Chocerad, a tak jsme se mohli konečně vydat do lesa!
Ušli jsme sotva 3 km a byli jsme na místě. Usadili jsme se na lavičkách a Kýbl nás šel zaregistrovat. Nejvíce nás ale zaujal zajímavý nápad organizátorů, kteří zde postavili kovové konstrukce, ve kterých hořel oheň. Vedle ve stánku bylo možné zakoupit si buřta, a tak ho spoustu z nás posvačilo. Chudákovi Kýblovi ale buřt spadl z klacku
Když jsme se nadlábli, měli jsme ještě čas, takže jsme se šli podívat na doprovodné programy, které byly moc zajímavé. Dozvěděli jsme se tu spoustu věcí o přírodě (např. o houbách, stromech, parozích atd), házeli jsme na cíl, měřili obvod kmene i výšku stojícího stromu, zkoušeli zatlouci hřebík na co nejméně pokusů, projet opičí dráhu na kole a spoustu dalšího. Nejvíce nás ale zaujala střelnice, kde jsme si mohli vyzkoušet laserovou pušku, vzduchovku a někteří dokonce hod sekerou. To zaujalo především nás vedoucí.
Přiblížila se dvanáctá, a tak jsme vzali batůžky a vyrazili na místo srazu, neboť přicházel náš čas – šli jsme konečně sázet! Ušli jsme asi kilometr nebo dva a došli jsme k oplocenému plácku, kde nám půjčili rýče, ukázali, jak na to, dostali jsme sazeničky a mohli jsme jít na věc! Rozjeli jsme poměrně efektivní manufakturu, takže nám přidělené stromky za chvíli zmizely a my se dožadovali přídavku. Nakonec jsme dostali ještě jeden kyblík sazenic a bylo hotovo!
Vzali jsme si tedy věci a opět jsme vyrazili k základně. Prošli jsme ještě pár stanovišť a vydali jsme se pomalu na cestu zpět. Nebylo ale kam spěchat, na nádraží jsme došli brzy, takže jsme si ještě zahráli tradiční hru Sto tři stop. Opět jsme zvládli složitou cestu i zpět a přibližně ve třičtvrtě na šest jsme byli na Hlavním nádraží. Dali jsme si pokřik a pomalu jsme se rozcházeli domů.
Na akci se nám moc líbilo, naučili a zkusili jsme si spoustu nového a navíc jsme udělali něco dobrého pro naši milovanou přírodu.
Tak snad někdy příště ahoooj!

Uchecht

 

0 0 votes
Article Rating
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments