Uzly

Spojky a smyčky

Uzly dělíme na spojky a smyčky. A jaký je mezi nimi rozdíl?

Spojky

Spojky – jak už název napovídá, spojky se používají ke spojování dvou lan. Ať už stejných, či rozdílných velikostí, tlouštěk a vlastností obecně.

Smyčky

Smyčky se obvykle vážou pouze na jednom laně a při jejich uvázání vznikne oko. Používají se k přivázání lana k různým předmětům. 

Dále existují uzly, které nepatří ani do jedné kategorie – třeba zkacovačky. 

Zde je 6 nejzákladnějších uzlů, které byste měli umět. Když se je naučíte vázat rychle a spolehlivě, jistě v jich najdete zalíbení i vy. 

Ambulantní spojka (ambulanťák)

Ambulanťák nebo taky plochá spojka je velmi jednoduchý, ale zároveň užitečný uzel. Když se jej naučíte dobře a rychle vázat, budete ho moci využít ve spoustě situacích. Slouží k rychlému spojení 2 přibližně stejných lan. Jednou z jeho velkých výhod je to, že se dobře rozvazuje, ovšem pouze pokud nenamokne. Používá se také k zavazování obvazů či trojcípých šátků(plochý uzel netlačí na rameno). 

Postup: začněte vázat jenoduché očko. Pamatujte si, který konec jste měli ve spodu a na hoře. Poté uvažte druhé, totožné očko. Spodní konec musí být opět vespod a horní nahoře. Poté stačí utáhnout a máte hotovo.

Škotova spojka (škoťák)

Škotova spojka se od ambulantní liší jen málo, přesto mají odlišné vlastnosti. Tato spojka je vhodná pro spojování dvou odlišných lan, má využití v mnoha oborech (třeba i ve tkalcovství) a existuje mnoho způsobů, jak ho uvázat (mimo jiné i přes ambulanťák). I po velké zátěži se poměrně dobře rozvazuje. 

Dračí smyčka (dračák)

Dračák byl dříve používán v horolezectví či záchranářství, neboť se dá snadno navázat přímo na tělo, v dněšní době už byl ale nahrazen osmičkou (v některých případech může být dračák nespolehlivý). Nyní se využívá spíše pro ukotvování předmětů, vázání ke sloupům a tak podobně. I po větší zátěži jde poměrně dobře rozvázat. 

Dračák není škoťák!!!

Přesto, že jsou si uzly velmi podobné a často se zaměňují, zaměňovat by se neměly. Způsoby vázání obou uzlů jsou velmi rozdílné. Navíc škoťák je spojka, zatímco dračák je smyčka. Takže i jejich použití je velmi rozdílné. Každý uzel se hodí do jiné situace.

Lodní smyčka (loďák)

Lodní smyčka je velmi praktická a snadno uvázatelná. Používá se jak v horolezectví, tak pro uvazování předmětů. Je spolehlivá i při zatížení pouze jednoho konce. Ovšem jakmile je uzel bez zátěži, je povolený. Drží na hladkých i hrubých površích, ovšem pouze na kulatých tyčích/sloupech. Není vhodné loďák vázat na hranaté předměty. I po velké zátěži jde velmi snadno rozvázat.

Existují dva způsoby, jak loďák uvázat. Je – li sloup, na který chceme loďák navázat, nízký, je možné ho uvázat mimo a na sloup pouze navléknout. Tomuto způsobu se říká nahazovaný loďák. V případě, že navlečení není možné, používá se loďák navazovaný. 

Rybářská spojka

Jak již název napovídá, uzel se často používá mezi rybáři. Je totiž vhodný pro spojování slabých a kluzkých vlasců, lanek a šňůr. V utaženém stavu téměř nejde rozvázat. Uvázat ho není těžké, ovšem pozor na chyby! Očka do sebe musí zapadat.

Zkracovačka

Zkracovačka slouží k tomu, abychom nemuseli řezat lano kdykoliv ho potřebujeme zkrátit. Se zkracovačkou se dá potom jednoduše pracovat, můžete ji jednoduše posouvat a upravovat, aby vám délka lana vyhovovala.

Osmička

Osmička je snadný, ale užitečný uzel. Používá se k vázání na konci lan, aby lano nevyklouzlo z kladky, otvoru a nebo je vhodná pro napínání strun na hudení nástroje. My ho ale nejvíce používáme při lezení, konkrétně při navazování. Častěji než jednoduchá osmička se používá osmička dvojitá. Ta vznikne jednoduše při přeložení lana, či při “obkreslení” jednoduché osmičky lanem ještě jednou.